Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2

2024 Okuma Raporları

Dünya Halk ve Demokrasi Şiirleri
Can çekişir Afrika,solur pençemizde. Homurdanır tek mil halk:”Ekmek! Ekmek!” Cezayir’de açlık kol gezer,Oran’da açlık. İşte görün yüce Fransa’nın ettiğini bize.
Sayfa 54 - eyKitabı okuyor
Emirle Gelen İdam Kararı
İdam kararlarını TCK’dan ve siyasal yaşamızdan tümüyle çıkarmak
Sayfa 15 - AykKitabı okudu
Reklam
282 syf.
·
Puan vermedi
·
23 günde okudu
“Bu kütüphanedeki raflar sonsuza kadar gider.Her kitap yaşamış olabileceğin başka bir yaşamı sunar sana. Farklı seçimler yapmış olsan şu an da nasıl bir yaşamın olacağını görürsün.. Pişmanlıklarını telafi etme şansın olsaydı, bazı konularda farklı davranır mıydın?” Gece yarısı kütüphanesi bu cümleler ile başlar, ilerleyen sayfalarda ise baş karaktere kütüphaneci yaşamak istediği hayatlar için “Yaşamadan bilemezsin.” yanıtını verir. Geriye dönüp baktığımızda her birimizin pişmanlık duyduğu veya keşke şu yolu tercih etseydim dediği yol ayrımları var. Kitap kurgusu, insana verdiği ufak hayat notları ve akıcı diliyle herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Okuduğum her sayfadan zevk aldım.
Gece Yarısı Kütüphanesi
Gece Yarısı KütüphanesiMatt Haig · Domingo Yayınevi · 202156bin okunma
Saadet bile haddini aşarsa azap olur. -Seneca
Emirle Gelen İdam Kararı
Sıkıyönetim ilanından önce,Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının eylemleri hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılı ğınca yürütülen soruşturma,daha sonra güvenlik nedeniyle Kayseri’ye naklediliyor.Cumhuriyet savcıları banka soymanın, adam kaçırmanın karşılığı olan TCK’nın değişik maddelerinin ihlal edilmiş olmasını gerekçe göstererek,ceza soruşturması yürütmeye başlıyorlar ve sözkonusu maddelere dayanarak Deniz Gezmiş ve gözaltına alınan arkadaşları hakkında ağır ceza mahkemelerine tutuklama talebinde bulunuyorlar.Sıkıyönetim öncesinde Cumhuriyet Savcılarınca yürütülen soruşturmalarda ve tutuklama mahkemelerinde,yasal unsurların oluşmamış olması nedeniyle TCK’nin 146.maddesinin,madde düzeyinde dahi telaffuz edilmediği görülüyor. 146.madde Sıkıyönetim ilanı ile birlikte gündeme giriyor ve Genelkur may Emri ile de kesinleşir genelleşiyor.
Sayfa 39 - AykKitabı okudu
Emirle gelen idam kararları
Mahkeme,bir eylem hakkında hangi yasa maddesinin uygulanacağını,bu eylemin gasp mı,öldürme mi,Anaya sal düzeni ortadan kaldırmaya kalkış ma mı olduğunu saptayabilir.Bu da askeri yargıtayın ve yargıtayın dene tim geçer.Suç nitelemesi komutanın değil,yargının görev ve yetkisidir. Böyle dönemin darbeci iktidarı Anayasayı ve yasaları bir kenara bırakmış,yargıya kendi düşüncesini kabul ettirmek için çaba göstermiş, bunun aksine karar veren mahkemele ri de ortadan kaldırmış ve hakimlerini sürmüş ya da emekliye ayırmıştır.
Sayfa 21 - AykKitabı okudu
Reklam
Zeynep; "Ben güzel değilim," ... Onur; "Güzelsin işte, kes sesini."
Yanan Ormanlarda Elli Gğn
Yazın tarla sahibi gelir,bu kurumuş ağaçlara ateşe verir.Bu ateşle ormanda yanar.Allah aşkına iyi bak. Burada tarla olur mu?Bu yamaçta tarla olur mu?Buraya eksen eksen bir yıl ekebilirsin.Sonra sel gelir toprağı alır götürür.Değer mi?Milletin bu ormanına yazık değil mi?Köylü buradan bir yılda alsa alsa yüz kiralık. mahsul alır.Şu devirdiği ağaç en az beş bin kira eder.Akan toprağı ne demeli.Ben ağacı sevdiğim için bakım memuru oldum.Ağaç çocuk kadar kıymetlidir.
Sayfa 124Kitabı okudu
Anlatılana göre çığlık atmaya başlamışım. Polis beni böyle bulmuştu. Çığlık atarken, çığlıklar her yanımı saran cam kırıklarına dönüşmüştü. Sanırım bir noktada çığlık atmayı bıraktım. Belki ses tellerim koptu, bilemiyorum.
Mutluluğun ev­rensel bir barometresi yoktu. Bir insan, romantik bir ilişki olma­dan da tatmin edici bir hayat sürebilirdi. Fakat şu anda olduğu gibi, koşulsuz sevgiyi deneyimlemeyi özlediğim zamanlar da olmuyor değildi. İyi günde, kötü günde, yaptığım kaçınılmaz hatalarda yanımda olup benimle ilgilenecek birine ihtiyaç duyuyordum.
Sayfa 273Kitabı okudu
Geri199
1.000 öğeden 991 ile 1.000 arasındakiler gösteriliyor.