Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

2

2024 Okuma Raporları

keşeke dedem o arsayı alsaymış
Ankaralı bir dostum anlattı: Şimdi Atatürk Bulvarının üstündeki büyük apartmanlardan birinin arsası satılıkmış. Galiba 200 liraya kadar bir şey. Almak için haber yollamış. Bir ses çıkmamış. Sonradan öğrenmiş ki, sahibi bir yabancıya satmış: - Yahu, niçin bana vermedin? diye sormuş. - Vallahi burasını babam da ekti, ben de ektim. Bir hayrını görmedik. Ne diye seni zarara sokayım? Bir yabancıya verdim... demiş.
Sayfa 540Kitabı okudu
“Biraz huzur bulmak için herkesten fersahlarca uzağa kaçmıştım ama kendimden nasıl kaçacaktım ki? Düşünmek istemediğim şeyleri nasıl geride bırakacaktım? İncinmekten nasıl kurtulacaktım?”
Reklam
Öte yandan insan doğası bu kadar basit değildi; kalplerinde her zaman daha karanlık,daha ürkütücü şeyler vardı.
Sayfa 42 - Kapra YayincilikKitabı okudu
Demokrasinin Cinsiyeti
Katılımcı demokrasi olarak tanımla nan düşünce okulu,demokrasi devlet te önemliyse,başka yerlerde de aynı ölçüde önemlidir savını savunurken, kamusal alan ile özel alan arasındaki karşı çıkar.İşyeri demokrasisinin öne minin vurgulanmasıdır.İnsanlar yaşamlarını ilgilendiren kararlara katılmak ister.Fabrikayı ya da büroyu özel,politik olmayan meseleler olarak konu dışı diye bir kenarda bırakmak yerine,demokrasiyi iş temelindeki katılım olarak düşünmeliyiz.
Sayfa 30 - MetisKitabı okuyor
Nuhun Gemisi
Fransızlar;Ağrının hemen her yanını dolaşıp filim çektiler.Bütün dünyada”Nuh Gemisi” namına gösterip para kazanacaklar.
Sayfa 202 - YkyKitabı okudu
hem artıyım hem eksiyim ölmeye başlamış diriyim yumak yumak çelişkiyim
Reklam
Demokrasinin Cinsiyeti
Kamusal alanın çöküşünü modern dünyanın temel özelliği olarak tanımlayan ve demokrasi krizini büyük ölçüde gören yazarlardan oluşan uzun bir liste var.Öne çıkan Hannah Arendi ve Sheldon Wolin’dir. Kamusal alanın özel çıkar tarafından istila edilmesine karşı çıkmak için an tik dünyanın deneyiminden yola çıkarak,Özgül olarak politik olan bir alanın çöküşünü esefle belirtiyorlar. Bazı yazarlarda liberal gelenek eleştirilsinler aynı kaygıları dile getirir.
Sayfa 31 - MetisKitabı okuyor
Demokrasinin Cinsiyeti
Radikal demokratların,kamusal alan ile özel alan arasındaki sınırı yok ettiği düşünülen savlarla,liberal demokrasinin sınırlı özlemlerine saldırdıkları bir yön budur.Buna karşılık,yurttaş cumhuriyetçiliği ya da yurttaş hümanizması olarak tanımlanan şey kamusal özel ayrıma bağlı kalmaya devam eder.Bu görüşle rin çoğu temsilcisi işyeri demokrasi ile ilgilenmez.Bazıları düşmandır.
Sayfa 30 - MetisKitabı okuyor
Demokrasinin Cinsiyeti
Demokraside en büyük ilke,kamusal alanla özel alanın ayrılmasıdır.Libe ral demokrasi zaman zaman bireysel hakları ve özgürlükleri yazılı bir anaya sayla belirler ama neyin kamusal bir mesele ile ,tarihsel olarak değişen uzmanlarla,bazı alanların hükümet denetimi dışında kalan olarak belirler. Hükümetin gücü sınırlanacak ve özel alanın dışında tutulacaktır.
Sayfa 29 - MetisKitabı okuyor
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.